Share on facebook
Share on linkedin

Frankowicze i sprawy finansowe

Frankowicze, kredyty we frankach, ustawa frankowa, pomoc Frankowiczom, Rzecznik Finansowy? – cała prawda o sytuacji prawnej i faktycznej Frankowiczów oraz o tym jak podważyć umowę o kredyt we frankach

Od wielu lat słyszymy w mediach o coraz to nowych pomysłach na pomoc Frankowiczom. Jedne koncepcje polegają na przewalutowaniu kredytów we frankach na złote po dzisiejszym kursie franka szwajcarskiego lub kursie franka z dnia podpisania umowy o kredyt we frankach. Inne pomysły podążają w kierunku dobrowolnych ustępstw ze strony banków lub narzucenia pewnych rozwiązań na gruncie ustaw. Niestety wiele publicznie dostępnych informacji o Frankowiczach, ustawie frankowej, lub sporach sądowych Frankowiczów z bankami pochodzi od samych banków, które dążą do trzech celów: zdezorientowania Frankowiczów, wprowadzeniu Frankowiczów w błąd i wywołaniu u Frankowiczów nadziei, że niewłaściwe rozwiązania, takie jak postępowania karne lub zmiany prawa, przyniosą im rzeczywiste korzyści. Natomiast prawda jest taka, że nie zostanie przyjęta ustawa frankowa, która zmieni istotnie sytuację Frankowiczów, ani też żadne sprawy karne nie pomogą Frankowiczom.

Frankowicze mają jeden, ale niezwykle skuteczny instrument do walki z bankami – pozew i spór sądowy. Złożenie pozwu o unieważnienie całej umowy o kredyt we frankach, lub przynajmniej unieważnienie samych klauzul waloryzacyjnych (odfrankowienie) przynosi Frankowiczom ogromne korzyści, których nie da nawet najlepsza ustawa frankowa. Jednakże podejmując decyzję o wniesieniu pozwu o unieważnienie umowy o kredyt frankowy lub o odfrankowienie kredytu należy mieć na uwadze wiele pułapek. Pierwszą z pułapek są pozwy zbiorowe promowane przez wiele kancelarii adwokackich w Warszawie, ale również kancelarii prawnych działających na terenie całego kraju. Złożenie pozwu zbiorowego o podważenie kredytów frankowych przez grupę Frankowiczów to ogromny błąd, co pokazał pozew zbiorowy przeciwko mBankowi. 

Z drugiej strony jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla kancelarii radcowskich i adwokackich, które zarabiają na każdym Frankowiczu składając tylko jeden pozew frankowy. Niestety do składania pozwów zbiorowych zachęcał również Rzecznik Finansowy oraz Prezes UOKIK. Innym zagrożeniem dla Frankowiczów, którzy podjęli właściwą decyzję o wniesieniu pozwu frankowego przeciwko bankowi, jest mnogość prawników gotowych podjąć się prowadzenia takiej sprawy. Niestety materia kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego jest niezwykle skomplikowana, ponieważ obejmuje zagadnienia z zakresu prawa bankowego, prawa rynku kapitałowego, prawa ochrony konsumentów, prawa zobowiązań i prawa dewizowego. Nawet wśród adwokatów i radców prawnych w Warszawie jest zaledwie garstka specjalistów będących w stanie przygotować profesjonalny pozew frankowy. Co gorsze, większość z nich pracuje w bankach. Dlatego w znacznej części pozwy frankowe zawierają błędy wynikające z braku zrozumienia zagadnienia oraz nie powołują wszystkich podstaw do unieważnienia umów o kredyt we frankach. W ten sposób uzyskaliśmy odpowiedź na pytanie dlaczego część Frankowiczów przegrywa sprawy z bankami.

Jeśli chcesz uzyskać rzetelną wiedzę o sytuacji Frankowiczów, kredytach we frankach, (braku) pomocy dla Frankowiczów zapraszam to zapoznania się z poniższymi publikacjami na ten temat oraz przesłania skanu umowy kredytowej wraz ze skanem regulaminu na adres: frankowicze@dap-kancelaria.pl.

Pozostałe artykuły w tej kategorii